NOVINKY

#Barevno

Lady Praga se představují třetím albem, které je pro kapelu v mnoha bodech zásadní a zlomové. Nutno předeslat, že obě předcházející desky Sociální experiment /2017/ a Bez retuší /2018/ byly jakýmsi záznamem živého vystoupení kapely. U prvotiny se jednalo o záznam koncertu z brněnského klubu Stará pekárna a druhý počin skupina koncipovala jako live session z nahrávacího studia 3bees. V tomto ohledu je třetí CD skupiny s názvem #barevno unikátní už jenom tím, že vzniklo v útrobách nahrávacího studia, řekněme klasickou cestou. 

Všechny tři zvukové záznamy však spojuje jeden důležitý faktor a tím je stabilní sestava Lady Praga: Zpěvačka Veronika Bergmanová, baskytarista Martin Knesl, pianista Jan Kubín a bubeník Karel Kříž jsou spolu od samotného vzniku. Společně se posouvají a rozvíjí své skladatelské, aranžérské a interpretační schopnosti, které jsou na posledním desce zase o kus dál a projevují se v dnešnímu vyzrálém zvuku kapely. Nebojí se experimentovat a pozvat ke spolupráci rozličné osobnosti hudební scény nejen na domácím poli. Na nových nahrávkách se tak objeví vedle členů skupiny například brazilský jazzman Adriano Trindade, jehož autorskou skladba Lady Praga zařadili do svého repertoáru. Zajímavým je samotný duet Veroniky a Adriana v kombinovaném Portugalsko-českém textu. #Barevno je překvapivě více kytarové než bychom od čtveřice, vystupující bez tohoto nástroje, čekali. Zásluhu na tom má výborný kytarista Jakub Juránek /kapela Věry Martinové/, který velmi citlivě a vkusně podpořil aktuální repertoár. Nová deska je mimo jiné také více vokální. Zpěv dostal opravdu velký prostor a vedle frontwoman a již zmíněného Adriana Trindade se pěvecky představují vokalistky Barbora Fialová, Magdaléna Řehořova a Vilemína Marhoulová. Rytmika tepe v osvědčené sestavě Martin Knesl, Karel Kříž, které na perkuse opět doplnil hudební host Adam Rek. Epizodně zazní také trubka v podání Jana Červenky, ve skladbě Miluji TZě čím dál víc. Melodickou bohatost zajišťuje stabilní jistota kapely Jan Kubín, jehož hra na piano nabízí harmonickou bohatost a různorodost.

Materiál na desku vznikal od poloviny roku 2019 a jeho část již kapela postupně představovala publiku při koncertování po zemích českých. Autorská hudba je doménou skladatelského tandemu Martin Knesl - Jan Kubín, texty pak pochází od prvně jmenovaného. U skladby Chci, abys zapomněl zazní text písničkáře Tomáše Průši, s nimž rytmika Lady Praga svého času působila v projektech Andband nebo Tomáš Průša band.

Celá deska vznikla v prostorách nahrávacího studia Soundevice studio v Praze. Nahrávání, mix a nakonec i mastering dirigoval majitel studio Boris Carloff, jenž celou desku #Barevno taktéž zaštítil po producentské stránce. Neplánovaně se pak objevil v podobě vokálu na poslední skladbě alba. Druhým producentem, který stál u zrodu aktuálních nahrávek LadyPraga byl producent Darek Král - hudebník, skladatel, pěvecký kouč a aranžér.

Název #Barevno by měl podtrhnout hudební rozmanitost a pestrost, kterou se kapela snaží demonstrovat na svém aktuálním počinu. Její hudba je zabalena do stejně barevného obalu, který je reprodukcí uměleckého díla pražské výtvarnice Terezy Kotek. Fotografie k albu jsou výsledkem umu opavské fotografky Petry Vavrečkové.

Jak je již u Lady Praga tradicí, na #Barevnu nebude chybět ani cover song, který si tato pražská formace upravila dle svého gusta. Album je k objednání na webu kapely www.ladypraga.cz, případně k dostání na koncertech, které skupina absolvuje v rámci Tour Barevno.

Poslechněte si nové CD Lady Praga, protože právě #Barevno hraje všemi barvami.

Pusťte si nás na našich profilech včetně Spotify, iTunes nebo YouTube. Zakoupením kapelního merche nebo CD zároveň přispějete na chod naší pop-jazzové kapely.

Díky za Váš čas a těšíme se na setkání s Vámi.

Vaši LadyPraga